Przeskocz do treści

Legalne kamery

Wiele osób może się w tym moje zastanawiać czy instalowanie kamer jest legalne. Wszystko tak naprawdę zależy od tego gdzie je zakładamy i w jakim celu. Jako osoby prywatne nie mamy prawa w różnych sytuacjach nagrywać osób, które nie wyrażają na to zgody. Inaczej jest w przypadku zatrudnienia niani do dziecka czy sprzątaczki. Legalne kamery oraz legalne filmowanie to temat długi i szeroki. Warto jednak pamiętać, że filmujac osób bez ich zgody, naruszamy ich prawa.

Duża część osób pomimo chęci zainstalowania kamer, po prostu nie wie w którym momencie powinna być granica. Musimy pamiętać w każdym przypadku nie tylko o sobie, ale także o innych, którzy zupełnie przez przypadek mogą zostać nagrani. Legalne kamery, a więc zaczynając od podstawy, możemy kupić w dobrym sklepie. Dużo różnych firm oferuje doskonale rozwiązania. Sprawdzone systemy, oryginalny certyfikat i co najważniejsze produkt służący na lata.

Montujac kamery, zazwyczaj myślimy o dobru własnym jak i bezpieczeństwie. Jednak musimy tutaj pamiętać także o prawach sąsiadów. Sprzęt taki nie powinien naruszać dobra ani prywatności innych osób. Warto podkreślić, że duża część osób decyduje się na założenie kamer, obawia się o własne bezpieczeństwo. Kiedy jesteśmy poza domem możemy na przykład za pomocą internetu sprawdzić czy u nas na posesji jest wszystko w porządku. Jednak gorzej jeśli zamontowane kamery rejestrują obraz w taki sposób, że widać co się dzieje na innych nieruchomościach. Odbywa to się wbrew ich woli. Dodatkowo takie działanie jest niezgodne z prawem. Każdemu człowiekowi przysługuje katalog dóbr osobistych. Tak więc każdy z nas na prawo do prywatności. Obraz z kamer samochodowych to kolejny przykład tego, co możemy lub nie mamy prawa robić w przypadku posiadanego nagrania. Bardzo często zdarzają się różnego rodzaju postępowania karne.