Przeskocz do treści

Czy kamery można zamontować wszędzie?

Bardzo dużo zależy od norm prawnych. W tym przypadku jeśli jesteśmy właścicielami konkretnego miejsca, jeśli nasi pracownicy wyrażają na to zgodę. Kamery na pewno możemy instalować w swoim prywatnym domu czy mieszkaniu. Jednak musimy pamiętać, aby nie naruszaly prywatności innych osób. Instalowanie kamer stało się bardzo modne. Jednak tak naprawdę nikt bez przyczyny nie decyduje się na taki krok. Kamery to na pewno bezpieczeństwo. To poczucie ochrony.

Jeśli na przykład nie jesteśmy pewni gdzie możemy montować kamery, warto to skonsultować z prawnikiem. Zadać pytanie, poradzić się. Zanim popełnimy przestępstwo, a i tak się często zdarza, warto być pewnym decyzji. Pamiętajmy, że kamery to inteligentne systemy.

Monitorowanie kamer, czyli czynność przed którą powinniśmy uprzedzić osoby, które znajdują się w zasięgu. Za przykład można podać miejsce pracy. Nagrania powinny być przechowywane w taki sposób, aby nie naruszaly prywatności innych osób. Dostęp do nich powinny mieć tylko właściwe osoby. Pracownicy także powinny wiedzieć o obecności kamer. Musimy pamiętać o strefie prywatnej. Dla własnego bezpieczeństwa pracodawca powinien wręczyć wszystkim pracownikom pisemne oświadczenie. Nie ma tutaj jednoznacznych przepisów o zasadach rozmieszczenia czy instalowania monitoringu w firmach. Istotna jest tutaj zasada kodeksu pracy. Pracodawca powinien szanować godność pracownika.